GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4355058
*
nr 435 5058
Keramik
2 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 331' längd 21 cm och snäcka längd 18 cm, blåglaserade
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/10 11:41:09
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blåglaserade bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:32
-
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:14
-
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:04
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:54
-
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:08
-
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:53
*
Keramik
nr 435 5058
Keramik
2 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 331' längd 21 cm och snäcka längd 18 cm, blåglaserade
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/10 11:41:09 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blåglaserade bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:32 -
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:14 -
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:04
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:54 -
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:08 -
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:53